Kto powiedział, że piraci są tylko z Karaibów? We Wrocławiu także jest wiele atrakcji dla małych piratów. Zapraszamy wszystkich na wspólny dzień lub nawet cały weekend z piratami.

Wiek dzieci: od 4 lat

Wśród znanych piratów były też kobiety, które potrafiły dowodzić żaglowcem pełnym marynarzy. Do zabawy zapraszamy zatem nie tylko chłopców i ich tatusiów, ale też dziewczęta i mamusie.
Scenariusz to, jak zwykle, jedynie sugestia. Intensywność tego dnia, czas poświęcony na poszczególne atrakcje oraz dobór zabaw, zależy całkowicie od rodziców i ich pociech. Postawcie na dobrą zabawę i spontaniczność!

Będą potrzebne:
• mapa piracka i propozycje zadań do wykonania wydrukowane ze strony www.MiejscaDzieci.pl
• elementy stroju pirackiego
• bilety na rejs po Odrze i/lub do Wrocławskiego Parku Wodnego Aquaparku

O poranku: Poinformujcie swoje pociechy, że dzisiejszy dzień spędzacie w towarzystwie piratów. Każdy niech wymyśli sobie pirackie imię. W ramach podpowiedzi przypominamy, że znani piraci to Siwobrody, Barbarossa, Edward Low czy Calico Jack. Znane piratki: Mary Read i Anne Bony, Grace O’Malley czy Cheng I Sao. Pamiętajcie, żeby używać wymyślonych imion przez cały dzień. Możecie poćwiczyć też okrzyki typu „ahoj kapitanie, ląd na horyzoncie!” ― będzie przy tym dużo śmiechu. Porozmawiajcie z dziećmi o tym, z czym kojarzą im się piraci i co o nich wiedzą ― gdzie żyli, jak mieszkali, czy często się myli i dlaczego nosili na oczach opaski?
Do tego, by upodobnić się do prawdziwych piratów, przydadzą się elementy stroju, tj. czapka kapitana, opaska na oko czy apaszka. Być może w Waszych szafach lub w szafach dziadków znajdą się rzeczy nadające się dla piratów. Dzieci na pewno ucieszą elementy wprowadzające piracką atmosferę.

Przed południem:
Piraci od zawsze kojarzą się z tajemnymi mapami skarbów. My również proponujemy Wam rodzinną zabawę z mapą i wskazówkami. Wskazówki będą przez rodziców umieszczone w różnych „tajemnych miejscach” w mieszkaniu. (Gotową mapę piracką oraz dokładne wskazówki znajdziecie poniżej). Przebieg zabawy: wręczamy dzieciom pudełko, w którym znajdują pierwszą wskazówkę; jest to krótka zagadka, po rozwiązaniu której dzieci mogą znaleźć pierwszy element mapy i kolejną wskazówkę. W mieszkaniu należy rozlokować pięć takich elementów. Kiedy dzieci dotrą do ostatniej skrytki, powinny w niej znaleźć skarb i ostatnią część mapy. Skarbem jest przepustka na dzień spędzony z rodziną. Jeżeli jednak rodzice uważają, że dzieci mogłyby się poczuć rozczarowane, można dorzucić jakiś drobiazg. Warto jednak zwrócić dzieciom uwagę, że wspólnie spędzony czas to najwspanialszy prezent, jaki możemy sobie ofiarować. Kiedy już dzieci dowiedzą się, co jest skarbem, mogą złożyć wszystkie elementy układanki i je skleić. Ukaże im się prawdziwa piracka mapa miejsc, które sugerujemy odwiedzić tego dnia.

Po południu:
Piraci pływają po morzach i oceanach, a jak wiadomo — w ocenach pływają rekiny i inne tropikalne ryby. Aby zobaczyć takiego rekina zapraszamy do jedynego tropikalnego akwarium we Wrocławiu — do pasażu handlowego Arkady. Ponieważ z centrów handlowych czasami trudno wyjść, pamiętajcie, że waszym celem jest zobaczenie rekina, tego jakie są duże, jaki mają kolor i kształt. Poniżej znajdziecie zadania do wykonania dla dzieci i ciekawostki. Gdy zrobicie zadania, możecie zaznaczyć na mapie, że to miejsce jest zaliczone.

Nie byłoby piratów bez statku. Oczywiście te niebezpieczne wilki morskie pływały na zwrotnych i szybkich szkunerach, atakując wielkie galeony. My zapraszamy Was teraz na Wyspę Bielarską (jedna z wysp koło Ostrowa Tumskiego) na plac zabaw, gdzie znajdziecie różnorodne atrakcje w kształcie statków. Można pozjeżdżać na linie, wspinać się po wielkiej sieci lub poudawać kapitana statku. Dla miłośników lepienia babek jest również piaskownica. Kiedy już Wasze latorośle się wyszaleją, zaproście je do bardzo prostej gry wymagającej uwagi i szybkiego reagowania, a zatem umiejętności cennych u piratów. Gra polega na tym, że wszyscy uczestnicy stają na krawężniku. Przed rozpoczęciem umawiamy się po której części krawężnika jest ląd, a po której woda. Jedna osoba — „kapitan gry” — będzie w dowolnej kolejności podawać informacje: woda lub ląd, a pozostali uczestnicy gry muszą jak najszybciej zareagować. Na hasło: „woda” wszyscy skaczą na część chodnika, która została uznana za wodę. Na hasło: „ląd” wskakujemy na część uznaną za ląd. Na hasło „nurek” trzeba skoczyć na część chodnika, która została uznana za wodę, przykucnąć i złapać się przy tym za nos. Kto się pomyli — odpada. Kapitana gry zmieniamy wtedy, gdy wszyscy odpadną. Zaangażujcie do zabawy inne dzieci na placu zabaw.

W Wrocławiu są statki, gondole i tramwaje wodne, którymi można wspólnie z dziećmi popłynąć w rejs po Odrze. To będzie czas na odpoczynek po szaleństwach na placu zabaw, spojrzenie na Wrocław z innej perspektywy. Ciekawostką dla dzieci może być przekraczanie śluzy wodnej. Sugerujemy wybrać krótki rejs, aby wycieczka nie znużyła. Spis wszystkich rejsów po Odrze oraz ceny i przystanie znajdziecie na stronie www.wroclaw.pl pod kategorią przewodnik turystyczny. Rejsy odbywają się regularnie od początku kwietnia do końca października.

Na zakończenie dnia zapraszamy do Parku Wodnego, gdzie zacumował okręt piracki. Tam też znajdują się armatki wodne, z których bezpiecznie można postrzelać do śmiałków bawiących się na fali.

Jak zwykle po całym dniu atrakcji warto z dziećmi porozmawiać o tym, co im się najbardziej podobało. Być może kolejnego dnia młodsze dzieci zechcą narysować najwspanialsze momenty dnia z piratami, zaś te starsze zaprowadzą specjalny dziennik pokładowy, relacjonujący wspólny, rodzinny dzień. Życzymy wspaniałej zabawy!

ZABAWY PIRACKIE

ZABAWA Z RYBKAMI I REKINAMI organizowana w ramach PIRACKIEGO DNIA WE WROCŁAWIU

Proponowane przez nas zabawy i ciekawostki mają nie tylko bawić, ale też uczyć. Właśnie dlatego nasze propozycje zawierają działania plastyczne, małe eksperymenty oraz proste zabawy ruchowe. Poniższe instrukcje można dzieciom czytać na głos, a potem wspólnie wykonywać zadania. Kolejność realizacji zadań jest dowolna.

Miejsce: akwarium morskie we wrocławskich Arkadach.

Potrzebna będzie: litrowa butelka z wodą mineralną.

Stańcie przed akwarium i zobaczcie czy możecie sięgnąć do wysokości akwarium. A teraz zatoczcie wielkie koło rękami. Czy możecie je objąć? Nie? To dlatego, że akwarium ma 12 metrów wysokości. To znacznie więcej niż gdyby Wasza mama i tata stanęli na sobie!!! W tym akwarium jest 120 tysięcy litrów wody. To strasznie dużo! Wasza mama lub tata mają dla Was butelkę z jednym litrem wody. Postawcie ją na ziemi i zamknijcie oczy. Spróbujcie sobie wyobrazić 120 tysięcy takich butelek. Tyle potrzeba, aby zapełnić to akwarium. Trudno to sobie wyobrazić, czyż nie?

Jeżeli macie w domu akwarium to wiecie, że wodę tam trzeba ogrzewać. W tym gigancie

wodę trzeba chłodzić!!! Tak, aby miała stałą temperaturę 25,5 stopnia Celsjusza. Taka temperatura jest najprzyjemniejsza dla rybek. Ryby zjadają specjalny pokarm dla rybek, a na deser dostają swój przysmak – sałatę.

A Wy? Lubicie sałatę?

Teraz mamy dla Was kilka zadań do wykonania. Dobrej zabawy!

Zadanie 1

(podpowiedź: najlepiej wykonywać je przy akwarium na poziomie -1)

Poszukajcie rybki, która jest pomarańczowa i ma białe paski. To nieduża rybka. Poszukiwanie

może Ci chwilę zająć. Ta rybka nazywa się Błazenek. Ile takich rybek znalazłeś? Poszukajcie teraz innej rybki. Jest spłaszczona, w pomarańczowo białe pasy i jej pyszczek wygląda jak dziobek. Ten długi pysk pozwala jej wybierać z dna pokarm niedostępny dla innych ryb. Wygląda to trochę tak jakby miała pęsetę. To Pensetnik. Kolejne morskie zwierzę, do znalezienia w akwarium dla najwytrwalszych, to Krewetka. Kiedy ktoś ją zaatakuje ucieka do tyłu!!! Zaś swoje szczypce porzuca. Jest spokojna, bo wie, że wkrótce odrosną jej nowe. Wyobraźcie sobie, co by było, gdyby nam mogły odrastać różne części ciała?

Czy znaleźliście już wszystkie morskie zwierzątka w naszym zadaniu?

Zadanie 2

Skoro już znaleźliście morskie zwierzątka, czas je trochę ponaśladować. Zacznijmy od rybek. Mają pyszczki jak dzióbki, więc i Wy zróbcie z buzi dzióbek. Ryby swoje pyszczki otwierają i zamykają, spróbujcie naśladować ten ruch. Co ryby robią ze swoimi ciałami? Mają płetwy blisko ciała, zatem ułóżcie ręce wzdłuż swojego ciała i pomachajcie palcami tak, jakbyście byli rybkami. Pozostaje jeszcze zacząć bujać się jak rybka. Czy umiecie wszystkie trzy, opisane wyżej ruchy wykonywać jednocześnie: buzią, palcami i całym ciałem? Spróbujcie!

Teraz czas przyszedł na krewetkę. Ma szczypce. Czy umiecie ruszać rękami jak szczypcami? A teraz trzeba jeszcze przykucnąć i zacząć chodzić do tyłu!!! Wspaniałe z Was krewetki!

Zadanie 3

Teraz znajdziecie w akwarium rekina czarnopłetwego (podpowiedź: najlepiej widać go przy akwarium na 1 piętrze). Rekiny w tym akwarium nie są duże i nigdy nie będą naprawdę wielkie. Czy wiecie co jedzą rekiny? Są drapieżnikami, to znaczy, że polują na mięso, ale potrafią zjeść praktycznie wszystko! Znajdowano w ich żołądkach stare opony, puste butelki, a nawet kawałki mebli! Oczywiście rekinów w akwarium nikt nie karmi oponami.

miejsce wykonania zadania: gdziekolwiek podczas spaceru

potrzebna będzie: metrówka

Czy wiecie jak wielkie potrafią być rekiny? Największy rekin, zwany wielorybim, może mieć

nawet 18 metrów długości! Podczas spaceru poproście rodziców o metrówkę i sprawdźcie ile

to jest 18 m. Wasza metrówka najprawdopodobniej ma maksymalnie 3 metry, więc trzeba będzie odmierzyć sześć takich kawałków. Kiedy odmierzycie już szósty kawałek, niech jedna osoba stanie na jego końcu. A teraz wyobraźcie sobie, że tam gdzie zaczynaliście mierzyć jest pysk rekina, a tam

gdzie kończycie czubek ogona. Duży ten rekin, prawda?

Zadania do zrealizowania w domu

Zadanie 4

Rybki w morskim akwarium są bardzo rożnorodne i kolorowe, mają rożnej długości ciała, różnej wielkości płetwy. Niektóre mają kolce na ogonach! Innych ogony są jak półksiężyce! Natura miała wspaniałą wyobraźnię, teraz czas na Was. Narysujcie na kartce swoją wymarzoną rybkę. Zastanówcie się jaki będzie miała pyszczek, jakie ciało, a jaki ogon?

Zadanie 5

Sprawdźmy teraz co zapamiętaliście z Waszej wycieczki do akwarium morskiego. Przed Wami

mały quiz:

Quiz

1. Jak się nazywała rybka, która ma dziubek jak pęseta? (Pensetnik)

2. Co jedzą rekiny? (mięso zwierząt, ale też opony!)

3. Czy ryby lubią sałatę? (tak!)

4. Jak się nazywa morskie zwierzątko, które ucieka tyłem? (krewetka, ale może być też

rak)

5. Jakiego koloru jest Błazenek? (biało-pomarańczowy)

Dziękujemy za wspólną zabawę

tekst: Adela Jakielaszek, autorka bloga: Podróże z Mama i Tatą