Muzeum Pana Tadeusza to nowe miejsce na kulturalnej mapie Wrocławia. W czasie wakacji organizuje bezpłatne warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat w ramach  cyklu „Niezwykłe podróże z panem Adamem oraz Skarby Muzeum Pana Tadeusza”.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: edukacja-mpt@ossolineum.pl, tel. 71 75 50 625 lub 71 75 50 651

Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6, Wrocław

 

LIPIEC
Niezwykłe podróże z panem Adamem
W trakcie lipcowych warsztatów wyruszymy śladem Adama Mickiewicza. Poeta spędził wiele lat w drodze, był w najdalszych krańcach Europy, choć w tamtych czasach podróżowanie było trudne i niekomfortowe. Wspólnie odkryjemy niezwykłe i inspirujące miejsca.

5 lipca, wtorek
Litwo, ojczyzno moja… zapraszamy na chołodziec!
Wybierzemy się na Litwę, wspólnie odkryjemy litewskie tajemnice kulinarne – sprawdzimy, co jadano w polskich dworkach, jak wyglądała kuchnia i gdzie trzymano sery oraz zioła… Dowiemy się, co to są kindziuk i bandziuk, ile rodzajów chleba mają Litwini i jaki napój gazowany jest tam najpopularniejszy. Przyrządzimy litewski chołodziec, aby go „milczkiem żwawo zjeść…”.

7 lipca, czwartek
Fular i żabot, nie tylko o francuskiej modzie
Tym razem udamy się śladami Adama Mickiewicza do Paryża, stolicy sztuki i mody. Sprawdzimy, jak ubierali się paryżanie w czasach wieszcza, poznamy projektantów mody, sprawdzimy, co noszą dziś mieszkańcy miasta nad Sekwaną, a następnie wcielimy się w projektantów mody.

12 lipca, wtorek
Tajemnice pewnego dworku, czyli gdzie mieszkał mały Adam
Wybierzemy się do domu rodzinnego wieszcza w Nowogródku, gdzie mały Adam spędził dzieciństwo.  Poznamy tajemnice dworku, sprawdzimy, jak żyła rodzina wieszcza, gdzie uczył się mały Adam, czym się bawił i jakie czytał książki. Wykonamy makietę staropolskiego dworku.

14 lipca, czwartek
Żółto i niebiesko, czyli słoneczna Ukraina
Zapraszamy na piękną Ukrainę. Poszukamy  słoneczników, które są symbolem tego kraju, poznamy ukraińskie tańce i piosenki, sprawdzimy, jak wyglądają ukraińskie stroje ludowe, dotrzemy do Odessy, poszukamy pomnika… Adama Mickiewicza! Przekonamy się, jak smakuje kawon i sfotografujemy się z własnoręcznie wykonanym słonecznikiem.

19 lipca, wtorek
Niemiecki złotnik w Moguncji. O pomysłowości, która dała nam książki
Pojedźcie z nami do Niemiec, gdzie bywał Adam Mickiewicz. To właśnie tam Jan Gutenberg, złotnik z Moguncji wynalazł druk i książki stały się powszechnie dostępne, nie trzeba już ich było przepisywać ręcznie. Poznamy muzealną Bibliotekę Romantyka, sprawdzimy, jak drukuje się i oprawia książki, obejrzymy najpiękniejsze egzemplarze z Biblioteki Ossolińskiej i stworzymy własne arcydzieła.

21 lipca, czwartek
Zioła i ziółka, czyli szwajcarskie historie
Kolejna podróż zaprowadzi nas do Szwajcarii. W Lozannie okna mieszkania wieszcza wychodziły na krystalicznie czyste jezioro Lemańskie i Alpy. Góry, jeziora, zielone pola… szwajcarska przyroda zachwyca. Nieodłączną jej częścią są zioła i rośliny lecznicze. W czasie zajęć poznamy nazwy i właściwości ziół, a także stworzymy własną leczniczą miksturę.

26 lipca, wtorek
Tureckie spotkanie przy herbacie
Czy Adam Mickiewicz w Turcji wybierał herbatę, czy kawę? Sprawdzimy, jaką w Turcji pija się herbatę i jak smakuje chałwa, posłuchamy też historii o tym, jak Turcy przywieźli kawę do Europy. Na koniec zasiądziemy do wspólnej herbatki z własnoręcznie przez uczestników zrobionymi tureckimi słodyczami.

28 lipca, czwartek
Rzymskie wakacje w Muzeum Pana Tadeusza
Tym razem udamy się do Wiecznego Miasta – przeniesiemy się w czasie i sprawdzimy, jak zmienił się Rzym od czasów, kiedy odwiedzał go Adam Mickiewicz, pójdziemy śladami wieszcza przez rzymskie ulice, aby dotrzeć do Schodów Hiszpańskich, na których każdy chce mieć zdjęcie – obejrzymy dawne i współczesne fotografie z Rzymu, i wykonamy własne zdjęcia

tu-sztuka---cykl-wakacyjnych-warsztatow-w-MPT-foto-Muzeum-Pana-Tadeusza-(7)

SIERPIEŃ
Skarby Muzeum Pana Tadeusza
Sierpniowe warsztaty w Muzeum Pana Tadeusza to spotkania ze muzealnymi skarbami – na każdych zajęciach dzieci zobaczą inny skarb, poznają jego tajemnice i wezmą udział w warsztatach plastycznych.

2 sierpnia, wtorek
Tajemnice rękopisu
Zapraszamy na spotkanie, w czasie którego dzieci zobaczą rękopis Pana Tadeusza i poznają jego niezwykłą historię, obejrzą też inne rękopisy ze zbiorów Muzeum. Dowiedzą się, jak i na czym kiedyś pisano i spróbują własnych sił w kaligrafii, używając… gęsiego pióra.

4 sierpnia, czwartek
Historia słuckiego pasa
Czy wiecie, że pas kontuszowy mógł mierzyć nawet 5 metrów? W czasie zajęć dzieci zobaczą pas ze zbiorów Muzeum i poznają jego historię, dowiedzą się, kto mógł go nosić i czy wygląd pasa mówi coś o właścicielu. Spróbujemy samodzielnie zawiązać pas na kontuszu i wykonamy własny, zdobiąc materiał.

9 sierpnia, wtorek
Ten zegar stary… Opowieści o czasie
Tym razem spotkamy się przy zegarze, który od ponad stu lat nieprzerwanie odmierza czas… Poznamy jego historię, dowiemy się, do kogo należał i jak znalazł się w Muzeum. Poznamy też inne zegary i porozmawiamy o tym, czym jest czas. Skonstruujemy również własny zegar.

11 sierpnia, czwartek
Nocny spacer, czyli malujemy nokturn
Zapraszamy najmłodszych do Salonu Romantycznego. Wisi tu niezwykły obraz przedstawiający nocny pejzaż, czyli nokturn. Sprawdzimy, czy kryje jakieś tajemnice, spróbujemy odkryć, co przedstawia, poznamy autora, sprawdzimy, jak kolory wyglądają w nocy, aby następnie namalować prawdziwy nokturn na płótnie.

16 sierpnia, wtorek
Dźwięki sprzed lat. Opowieść o Radiu Wolna Europa
W Muzeum Pana Tadeusza znajdują również skarby, które nie są przedmiotami, ale dźwiękami – to archiwalne audycje Radia Wolna Europa. Zapraszamy na spotkanie, w czasie którego poznamy pasjonującą historię RWE, sprawdzimy, jak działa radio i dowiemy się, czym są fale radiowe… Jeśli chcecie unieść się w przestworzach, nie ruszając z muzealnej sali – zapraszamy!

18 sierpnia, czwartek
Historia pewnej rzeźby
Czy wiecie, co to jest popiersie? Zapraszamy na zajęcia, w trakcie których poznamy niezwykłe dzieje rzeźbionego portretu Adama Mickiewicza, sprawdzimy, z czego jest zrobiony i kim był autor. Poznamy warsztat rzeźbiarza i spróbujemy wcielić się w artystów – naszym materiałem będzie glina.

23 sierpnia, wtorek
Telefon do pana Jana, czyli o tym, jak żyło się w niedawnej Polsce
Czy wyobrażacie sobie świat bez telefonów komórkowych? Aby zadzwonić, trzeba było wykręcić numer na tarczy… Przeniesiemy się w czasie do komunistycznej Polski – sprawdzimy, jak żyło się bez komórek i komputerów, staniemy w kolejce i spróbujemy kupić pomarańcze…

25 sierpnia, czwartek
Muzealni poszukiwacze skarbów
Na ostatnich wakacyjnych warsztatach zabawimy się w tropicieli tajemnic – przed uczestnikami trudne zadania i skomplikowana, pełna zasadzek droga przez muzealną ekspozycję, celem jest ukryty skarb… Zapraszamy do wspólnych muzealnych poszukiwań!