Tatry z dzieckiem – jak się przygotować?

Jesień, to najlepszy czas na górskie wędrówki. Stabilna pogoda, niewysokie temperatury i bajeczne krajobrazy. Jeżeli jednak zamierzamy iść z dzieckiem na tatrzańskie szlaki warto wcześniej przygotować się do wyprawy i sprawdzić, jakie szlaki będą odpowiednie.

Rodzic, który zamierza w Tatry wybrać się z dzieckiem zawsze zadaje sobie pytanie, czy dziecko da sobie radę i czy szlak jest dla niego odpowiedni. Wiele osób patrzy przede wszystkim na wiek dziecka, co nie do końca jest prawidłowe.

Liczy się kondycja

Na górskich forach często pojawiają się pytania: czy z 8 latek wejdzie na Giewont? Otóż ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, czy da radę. Wszystko zależy tu nie od wieku, lecz od kondycji dziecka. Jeżeli dziecko cały swój czas spędza na siedzeniu przed telewizorem lub komputerem, a na zewnątrz wychodzi, żeby siedzieć na ławce i grać na telefonie, to może mieć problem ze zdobyciem jakiegokolwiek Tatrzańskiego szczytu.
Natomiast dziecko, które dobrze się odżywia i aktywnie spędza czas, to już nawet w wieku 5-6 lat jest w stanie wejść na Giewont. Oczywiście niezbędna jest asekuracja osoby starszej zwłaszcza w miejscach eksponowanych i przy łańcuchach.

Zaplanuj wcześniej trasę

Mapa w plecaku powinna być podstawowym wyposażeniem każdego turysty. Oczywiście można mieć w plecaku GPS-a lub aplikację na telefonie, ale co w przypadku gdy przyjdzie burza lub ulewny deszcz?
Dobrze jest zatem nie tylko mieć mapę, ale także przed wyruszeniem sprawdzić pogodę oraz odpowiedni zaplanować trasę. Na każdej mapie oraz na tatrzańskich znakach mamy podany orientacyjny czas przejścia danego odcinka. Czas ten może różnić się od naszego tempa, ale jest to uzależnione od nasze kondycji. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli z pozoru krótki fragment na mapie ma stosunkowo długi czas przejścia, to możemy być pewni, że jest to ciężki teren.

Kolory szlaków nie oznaczają ich trudności

Wiele osób mylnie pojmuje kolory, jakimi oznaczone są tatrzańskie szlaki. W przeciwieństwie do innych gór, w Tatrach kolor szlaku nie oznacza stopnia jego trudności.
Czarnym kolorem oznaczony został szlak pod Reglami, który jest bardzo łatwą ścieżką. Natomiast najtrudniejszy szlak zwany Orlą Percią na mapach oznaczony jest kolorem czerwonym

0 Comments

Leave a Comment